Predmet : Biologija
Razred : VII
Nastavna jedinica : Globalne promene
Tip časa : obrada
Cilj časa : probuditi kod učenika interesovanje za svoju okolinu, kritički osvrt na aktivnosti čoveka koje doprinose globalnim promenama na planeti, razumevanje uzroka i posledica globalnih promena.
Oblik rada : grupni
Nastavna sredstva : udžbenik, sveska, hamer papir, pribor za pisanje i crtanje, lepak, selotejp.
Vremenska organizacija časa :
* Uvodni deo časa - razvrstavanje u grupe i davanje uputstava - oko 5 minuta.
* Glavni deo časa - rad po grupama : čitanje zadatog teksta (oko 10 minuta), izrada zajedničkog panoa (oko 15 minuta), izveštavanje grupe (oko 10 minuta).
* Završni deo časa - diskusije o tome šta smo naučili i zapisivanje u sveske šeme lekcije (oko 5 minuta).
Tok časa :
Decu sam podelila na dve grupe. Spojili su stolove i dobili potreban materijal za rad i uputstva.
Zadatak I grupe je obrada teme " Efekat staklene bašte", a zadatak II grupe je obrada teme " Uništavanje ozonskog omotača".
Deca su predhodno bila upoznata sa ciljem časa i doneli su prigodne slike i isečke iz novina.
Svako je pročitao svoj deo teksta iz lekcije.
Nakon toga su pristupili izradi zajedničkog panoa, u okviru grupe. Po završetku rada izvestitelji grupa su pokazali i obrazložili svoje radove.
Završni deo časa je bila diskusija o tome šta smo novo naučili na času. Zapisali smo u sveske šemu lekcije, koju je nastavnik predhodno pripremio na tabli :
Globalne promene |
Globalno zagrevanje
"eekat staklene bašte" |
Uništavanje ozonskog omotača
(ozonske rupe) |
Uzroci :
- sagorevanje fosilnih goriva,
- oslobađanje ugljen-dioksida,
- oslobađanje vodene pare. |
Uzroci :
- oslobađanje hlora,
- freoni,
- dezodoransi,
- frižideri i slično,
- mlazni avioni. |
Posledice :
- podizanje nivoa mora (poplave),
- klimatske promene. |
Posledice :
- prodor UV (ultraljubičastih zraka)
što izaziva :
* oštećenje ćelija,
* kožne bolesti,
* kancer,
* smrr,
* izumiranje vrsta. |
|